Irak yumurtanın vergisini artırdı, ihracatçı tedirgin

Sedat ALP Son iki yıldır ihracatında gerileme yaşanan yumurtada 2017’nin ilk üç ayında ortaya çıkan rakamlar üreticinin yüzünü güldürdü. 2016’nın ilk 3 ayında 64 milyon dolar
...

Buğday ithalatında ‘geçici’ Ukrayna perdesi açılıyor

Türkiye’nin Rusya’dan buğday başta olmak üzere ithal ettiği toplam 6 ürüne uyguladığı yüzde 130’luk gümrük vergisi, Türk ithalatçıları geçici çözümlere yöneltti. İthalatçılar, Rusya’nın boşluğunu geçici
...
Anasayfa | ANASAYFA | Orman ve Ormancılık Haberleri | Ormanlarımızın değeri yabani kirazla artacak

Ormanlarımızın değeri yabani kirazla artacak

Bu konu tarihinde yayınlandı  1379 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
Ormanlarımızın değeri yabani kirazla artacak
Batı Karadeniz ormanlarına Avrupa ülkelerinin yoğun talep gösterdiği, ekonomik değeri yüksek yabani kiraz fidanları dikilerek kereste ihracatının arttırılması hedefleniyor.
Tohum, Ağaçlandırma ve Ağaç Islahı Araştırmaları Başmühendisi Palazoğlu, "Yabani kirazlar sayesinde ormanlar çiçek açacak, kalitesi ve verimliliği yükselmiş olacak" dedi.
 
Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü, ekonomik değeri yüksek yabani kiraz fidanları dikerek, kereste ihracatını arttırmayı hedefliyor. Tohum, Ağaçlandırma ve Ağaç Islahı Araştırmaları Başmühendisi Zehra Özpay Palazoğlu, yabani kirazlara yönelik çalışma yaptıklarını belirterek, bunun sonucunda ormanlardaki yabani kiraz popülasyonu ve kalitesinde artış olacağını söyledi. Yabani kirazın çok değerli olduğuna dikkati çeken Palazoğlu, Türkiye ve Avrupa'da yayılış gösteren yabani kirazın birçok açıdan çok değerli olduğunu kaydetti. Palazoğlu, yabani kirazın biyoçeşitlilik açısından önemli işlev gördüğünü vurgulayarak, "Sahip olduğu ekolojik ve ekonomik önemden dolayı yabani kiraz, Avrupa Orman Genetik Kaynaklarının (EUFORGEN) değerli yapraklılar listesinde yer alıyor. Değerli yapraklılar için de önemli olan bu türümüze ilişkin yetişme ortamı ve silvikültürel özellikleri, yetiştirilmesi, fidanlık teknikleri, odun anatomisi, fidan kalitesi, genetik araştırmalar yönüyle pek çok çalışmaya ihtiyaç bulunuyor. 2011 kayıtlarına göre kiraz meyvesi üretiminde dünyada birinci sırada olan Türkiye'nin üretimi, 438 bin 550 ton görülmektedir" diye konuştu.
 
AVRUPA'DA NESLİ AZALIYOR
 
Kiraz kerestesinin de ekonomik anlamda çok değerli olduğunu belirten Palazoğlu, Avrupa'da söz konusu ağaç neslinin azaldığını aktardı. Palazoğlu, bu nedenle gen kaynaklarının muhafaza edilmek istendiğini anlatarak, "Bunun yanında kereste ve odunun orman endüstrisindeki yüksek değeri nedeniyle, uygun alanlarda ve doğal ormanlarda yabani kiraz dikimleri teşvik edilmekte. Yabani kirazın odunu en fazla kaplamacılık, dolap yapımı ve tornacılıkta kullanılıyor. Kiraz ağacının odun özellikleriyle müzik enstrümanları yapımında da kullanıldığını yapılan araştırmalar bildiriyor" şeklinde konuştu.
 
YABANİ KİRAZ İÇİN PROJE HAZIR
 
Palazoğlu, ağacın faydalı olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı: "Yabani kirazların ormanlarda çoğalması için proje hazırlandı. 'Bolu Yöresinde Yabani Kirazın Yetişme Muhiti, Silvikültürel Zenginlikleri ve Bolu'da Kontrollü Salımlı Gübrenin Ekolojik ve Ekonomik Değeri Yüksek Yabani Kiraz Fidanlarının Büyümesi' adlı iki proje hazırlandı. Hazırlanan projeler üzerinde çalışmalar devam ediyor. Yabani kirazlar sayesinde ormanlar çiçek açacak, ormanların kalitesi ve verimliliği yükselmiş olacak."
 

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır