Erken hasat 100 milyon TL'ye mal oluyor

Prof. Dr. Altındişli, çekirdeksiz kuru üzümde erken hasadın ekonomiye 100 milyon lira zarar verdiğini söyledi. Alaşehir Ticaret Borsası ev sahipliğinde, üretici ve diğer paydaşlara yönelik düzenlenen
...

Orman Genel Müdürlüğü Rotasyon ve Tayin Başvuruları Başladı

Orman Genel Müdürlüğü resmi sitesinde yayımladığı duyuru ile 2017/1 dönemsel tayin ile ilgili tercih işlemlerinin alınacağını açıkladı. Kimler Tercih Yapabilecek? Orman Genel Müdürlüğü, 2017/1 rotasyon ve mazeret tayini
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | ANIT AĞAÇLAR VE AĞAÇ RESTORASYONU | 800 Yaşındaki Çınarın Artık Künyesi Var

800 Yaşındaki Çınarın Artık Künyesi Var

Bu konu tarihinde yayınlandı  3824 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

800-yasindaki-cinarIsparta'nın Yalvaç ilçesinde bulunan ve Antalya Koruma Kurulu tarafından 1992 tarihinde tescil edilerek koruma altına alınan 800 yıllık çınar ağacı yeni künyesine kavuştu.

Yalvaç Müze Müdürlüğü sorumluluğundaki tarihi ağacın geçmişine ait tanıtıcı bilgilerin bulunduğu pano Yalvaç Belediyesi tarafından hazırlatılarak çınarın yanı başına konuldu. Arkeolog Ercan Kafafçı'nın tarihi araştırmaları ışığında hazırlanan panoda, 800 yıllık çınarın tarihi dokusu hakkında detaylı bilgiler ile 1920 ve 1940'lı yıllarda ağacın çekilmiş eski fotoğrafları yer alıyor. Ağacın Türkçe ve İngilizce olarak tanıtımının yapıldığı pano, alanın tarihi dokusuyla uyumlu olarak Selçuklu motiflerine yakın ferforje desenlerle renklendirildi. Panoda, 1924 yılından başlayarak günümüze kadar tarih sırasına göre yerleştirilmiş fotoğraflarla 8 asırlık çınarın geçirdiği evrelerin bir bölümünü gözler önüne seriliyor.

1200'lü yıllarda dikildiği belirtilen ağaç, bugün 16 metrelik boyu, 10.25 metreli gövde çevresi, 3.26 metre çapı ve 7.50 ile 15.80 metre arasında değişen dal uzunluğu ile anıtsallaştırılmış durumda. Antalya Koruma Kurulu tarafından 11 Mayıs 1992 tarih ve 1401 nolu karar ile tescil edilerek koruma altına alınan çınar ağacının, yakındaki medrese, hamam ve Devlethan Camii ile Selçuklular döneminde Türklerin yerleşim merkezini ve biçimini göstermesi açısından önemli olduğu belirtiliyor.

Anıtsal çınarın önceden bulunduğu yer, kaldırım taşı döşeli yol ağzı iken sonradan trafiğe kapatılarak, zemin düzeltilip çevresi düzenlenmiş ve tarihsel bir meydana dönüştürülmüş. Günümüzde 'Çınaraltı' olarak anılan mekân, turistlerin ve ilçeye gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yeri, yoğun tarih ve doğa gezileri arasında verilen küçük dinlenceleri haline gelmiş. (Cihan Haber Ajansı)

haberler

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır