Antalya'da kırsal kalkınmaya 50 milyon TL hibe

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınmayı Destekleme Programı kapsamında Antalya'dan 85 projeye yaklaşık 50 milyon lira hibe edildi. Ulusal Tarım Stratejisi Kırsal Kalkınma Planı çerçevesinde,
...

Sezonun ilki kilosu 250 TL’den çıktı

MANİSA’nın Şehzadeler İlçesi Sancaklı Bozköy Mahallesi’nde sezonun ilk kirazı çıktı. Erkenci kirazın kilosu 250 liradan alıcı buldu. Manisa’da ’kırmızı altın’ olarak nitelendirilen erkenci kirazın ilk hasadı,
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | ANIT AĞAÇLAR VE AĞAÇ RESTORASYONU | İSTANBULDA YAPILAN AĞAÇ RESTORASYON ÇALIŞMALARI

İSTANBULDA YAPILAN AĞAÇ RESTORASYON ÇALIŞMALARI

Bu konu tarihinde yayınlandı  7251 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font
 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan anıtsal nitelikteki ağaçların tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarında 3 Orman mühendisi, 1 Ziraat mühendisi çalışmaktadır. Yapılan çalışmalar, gerek akademik çevrelerin gerekse halkın yoğun desteği ile devam etmektedir.

image0482001-2006 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında bulunan ağaçlar ve kamu alanlarındaki ağaçların hastalık dereceleri esas alınarak yapılan envanterlere göre öncelikli ağaçlardan başlanarak, bugüne kadar 1026 ağacın restorasyonu yapılmıştır.

Restorasyonu yapılan ağaçların çalışma yılı, yerleri ve ağaç türleri, toplam ağaç adetleri aşağıda görülmektedir.

 

2001 yılında yapılan ağaç restorasyon çalışmaları;

 

image054Ağaç restorasyon ve tedavi çalışmaları 29.08.2001 tarihinde Bebek parkında başlamıştır. Bebek parkında ve Beşiktaş - Ortaköy arası Çırağan caddesindeki muhtelif çınar ağaçları rehabilitasyonu yapılmıştır. Toplam 196 adet ağacın restorasyonu tamamlanmıştır.

 

 

 

 

 

  • 2002 yılında yapılan ağaç restorasyon çalışmaları;

 

2image084002 yılında Eyüp Sultan Camii avlusu 28 adet, Florya Atatürk ormanı 32 adet, Beykoz çayırı, Kanlıca meydanı ve Çengelköy çınar altı meydanında 30 adet olmak üzere toplam 90 adet ağacın tedavisi yapılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 2004 yılında yapılan ağaç restorasyon çalışmaları;

 

image1012004 yılında 1 yıllık aradan sonra, Park ve Bahçeler müdürü sayın M.İhsan ŞİMŞEK'in girişimleriyle Kabataş iskelesi-Beşiktaş Meydanı arası ve Beşiktaş deniz müzesinde toplam 183 adet ağacın tedavisi yapılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 2005 yılında yapılan ağaç restorasyon çalışmaları;

 

image1352005 yılında Sultan Ahmet At Meydanı ve Çevresi, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Dolmabahçe Sarayı bahçesinde olmak üzere 223 adet korumaya değer anıtsal ağacın tedavisi yapılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 2006 yılında yapılan ağaç restorasyon çalışmaları;

 

image1672006 yılında Topkapı Sarayındaki Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerine uzanan çınar ağaçları başta olmak üzere 126 adet ağacın rehabilitasyonu yapılmış, tarihi dokudaki ağaçlar hak ettiği tedavi ve bakıma kavuşturulmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ağaç restorasyon çalışmaları önemli bir çevre projesidir.

 

Anıt ağaçları koruma tedavi ve iyileştirme projesi 2001 yılından buyana devam etmektedir. İstanbul genelinde yürütülen ağaç restorasyon çalışmaları 2004 yılından sonra hız kazanmış ve 2001-2006 yılları arasında 1026 adet ağacın restorasyonu tamamlanmıştır. 2007 yılında ve bundan sonraki yıllarda her yıl 1000 adet ağacın restorasyonu planlanmaktadır.

 

Çalışmaların sağlıklı yürüyebilmesi için, İstanbul genelindeki tüm kurum, kuruluş ve özel mülkiyette bulunan anıtsal nitelikteki tescil edilmiş ve korunması gereken ağaçları kapsayan genel envanter çalışması yapılmalıdır. Çalışmalar sonucunda tespiti yapılan ağaçların tescili yapılarak program dahilinde restorasyon işlemlerine hız verilmelidir.

 

Ağaç restorasyonu çalışmasında  kovuk tedavisi yapılan ağaçlar 2 yılda bir ilaçlanmalı ve mantar miselleri oluşan ağaçlar tekrar bakıma alınmalıdır.

 

Çalışmalarımızda verilmek istenen mesaj; ağaçlara fiziki darbelerle, alt yapı kazıları ile vs. zarar verilmemesi ve tarihi mirasımız olan ağaçlara sahip çıkma bilincinin sağlanmasıdır.

Kaynak: İbrahim DEDEOĞLU, Abdullah AYKUT "Kent ağaçları ve süs bitkilerinde bakım ve budama uygulamaları, ibb matbaası 2006"

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır