İçecek sektöründe ‘premium’ ürünlere ilgi artıyor

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri İpek İşbitiren, daha doğal ya da besleyici tada sahip olma iddiasında olan premium ürünlere ilginin son dönemde arttığını
...

Et fiyatlarıyla ilgili önemli açıklama

Kırmızı et sektörü temsilcileri ve uzmanlar, Türkiye'deki et fiyatlarının yüksekliğinde temel nedenlerin yem, nakliye, enerji ve toprak maliyetlerindeki artışlarla verimlilik olduğunu belirtti. Tüm Süt, Et ve
...

Gübreleme

Bu konu tarihinde yayınlandı  4307 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

domatesBitkilerin gelişmesi çok karışık biyokimyasal bir olaydır. Bitkiler diğer tüketici canlılardan farklı olarak cansız maddelerle beslenir.

Doğal olarak; bitkilerin gelişimini gerçekleştirebilmesi için genel olarak,ısıyı, ışığı C (karbon) ve O (oksijen)' i dışardan(havadan) diğer besin maddelerini topraktan alır. Böylece toprakta organik madde ve bitki besin elementi eksikliği oluşur. Eksilen organik madde ve bitki besin elementlerinin takviyesi için gübreleme gerekir.Burada organik madde hem toprak yapısının iyileştirilmesinde ve hemde besin elementlerinin takviyesinde rol oynar.

gübreleme nasil olmalidir?Isı ve ışık iklim şartları ile belirlenir, yani günlük hava koşullarına göre değişir. Dolayısıyla bizim etki alanımız dışındadır. Fakat bitkilerin içinde bulunduğu toprak yapısına müdahele etme imkanımız mevcuttur. Bitkinin gelişmesinin büyük kısmı toprakta cereyan eden çok karışık bir biyokimyasal olaydır.

Her kimyasal olayda olduğu gibi burada da toprak ortamı belirleyicidir. Yani başka bir deyişle bitkilerin gelişmesi, içinde bulunduğu toprağın fiziksel,kimyasal ve biyolojik şartları ile doğrudan ilgilidir.

Bitkilerin iyi gelişmesi için; onlara doğru iyi ortamı yaratmak gerekir. Buda bizim elimizdedir. Toprağın fiziksel yapısını, toğrağa yaptığımız; sürmek,çapalama,tesviye etmek vs gibi dışardan etklilerle düzeltebiliriz. Kimyasal yapısını düzeltmek için yaptığımız müdahele daha karışık bir olaydır.

Çünkü burada hem toprakta yeterince bitkiye gerekli bitki besin elementinin ihtiva etmesini sağlamamız yanında, ayrıca toprağın organik yapısının durumunu da göz önüne almamız gerekmektedir. Organik madde toprakta biyolojik dengenin sağlanması için önemlidir.

Üstelik toprağın organik madde miktarı, toprağın biyolojik dengesini düzenlemenin yanında toğrağın fiziksel yapısına da etki eder. Yani toğrağın tava gelmesi, havalanması gibi fiziksel özelliklerini düzenler. Daha açıkçası toğrağın organik madde miktarının azalması menfi manada toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını değiştirir.

organik gübrelemeSözün kısası; gübrelemeden maksat hem toprakta bitki için gerekli olan bitki besin element miktarını yeterince arttırmak ve hem de bu elementlerin optimal muhafaza edilebilmesi ve bitki tarafından kullanılabilmesi için gerekli olan organik maddenin belli seviyede kalmasını sağlamaktır.

Gübrelemenin temel amacı; toprakta eksik olan organik madde ve bitki besin elementlerinin organikgübre olarak verilmesidir. Buda gübrenin uygun şekil,zaman ve miktarda kullanılması ile mümkündür.

 

 

itmturhol.com

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır