İçecek sektöründe ‘premium’ ürünlere ilgi artıyor

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri İpek İşbitiren, daha doğal ya da besleyici tada sahip olma iddiasında olan premium ürünlere ilginin son dönemde arttığını
...

Et fiyatlarıyla ilgili önemli açıklama

Kırmızı et sektörü temsilcileri ve uzmanlar, Türkiye'deki et fiyatlarının yüksekliğinde temel nedenlerin yem, nakliye, enerji ve toprak maliyetlerindeki artışlarla verimlilik olduğunu belirtti. Tüm Süt, Et ve
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | HASTALIK VE ZARARLILARLA MÜCADELE | Palmiye Böceği ile Mücadelede Yeni Adım

Palmiye Böceği ile Mücadelede Yeni Adım

Bu konu tarihinde yayınlandı  3852 defa okundu  ve  2 adet farklı yorum eklendi.
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

palmiye-bocegi-ile-mucadeledeOrtadoğu ve Akdeniz'de kıyısı olan ülkelerin tamamında varlığını sürdüren palmiye kırmızı böceği'ne karşı mücadele için yaşama geçirilen Yönlendirme Kurulu ilk toplantısını yaptı.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Ayzin Küden Başkanlığı'nda gerçekleştirilen ilk toplantıda, Çalıştay sürecinde öne çıkan acil ve öncelikli önlemler ele alındı. Yapılan değerlendirmeler sonunda, böceklerde hareketliliğin daha az olduğu kış ayları içinde, özellikle yaşamını yitirmiş ağaçlarda bulunan yumurta, larva, pulpa ve ergin böceklerin diğer ağaçlara sıçramadan önce zararsız hale getirilmesi programa bağlandı.

Buna göre, ilk iş olarak kimyasal kullanımı ve özel tuzak ithalatı ile ilgili sürelerin kısaltılmasına yönelik çalışmalar belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda yapılan Kurul Toplantısı'nı değerlendiren Prof. Dr. Küden, "Kurulumuz, Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Zirai Mücadele, Tarım İl Müdürlüğü, Kimyasallar Sektörü ve Sivil Toplum Örgüt temsilcilerinden oluşuyor. Uluslararası Çalıştay'dan sağladığımız hazır veri ve bilgileri kendi koşullarımızda değerlendirdik. Çok acil ve acil başlığı altında yapılacak çalışmaları bir ön programa bağladık. En büyük sorun, yaşamını yitirmiş ağaçlardaki böceklerin yok edilmesi. Bunları, diğer ağaçlara sıçramadan önce yerinde ve etkin biçimde itlaf etmek şart." dedi.

Küden, "Öte yandan, böcek bulaşmış olsu olmasın, diğer ağaçları da koruma ve tedavi amaçlı ilaçlama yapılacak. Esasen, Büyükşehir Belediyesi isabetli bir kararla 20 gündür sistematik olarak ilaçlamayı sürdürüyor. Bugüne kadar bin 500 dolaylarında ağaçta kimyasal uygulama yapılarak önemli bir kademe aşılmış. Hedefimiz, İsrail'in 3.5 yılda başardığı kontrol düzeyini, iki-iki buçuk yılda yakalamak" şeklinde konuştu.

Çalıştay ve Mücadele Koordinasyon Sorumlusu Nurettin Çelmeoğlu, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Bitki Koruma ve Karantina Genel Müdürlüğü ile sürekli bir işbirliğine girilmiş olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Mücadelenin entegre bazda yürütülmesi zorunlu. Yani hem ülke içinde ve hem de ülkeler arası bazda sıkı bir dayanışma sergilenmek zorunda. Ankara, gerek Çalıştay sürecinde ve gerek sonrasında belediyemizle sıkı bir işbirliği içinde. Yeni bazı önlemlerle ilgili olarak ta bilgi ve görüş alışverişimiz sürüyor."

Öte yandan, Yönlendirme Kurulu'nun bir sonraki toplantısının 24 Aralık 2007 tarihinde Ziraat Fakültesi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirileceği öğrenildi. (Cihan Haber Ajansı)

haberler

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (2 gönderilen)

avatar
akdeniz 11/02/2008 21:24:00
Kimyasal uygulamada önerebileceğiniz ilaç (veya etken maddesi) nedir?
avatar
Zır. Müh. Selami SARAÇ 11/02/2008 22:00:00
http://www.bahcesel.com/content/view/458/1/ linkinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
MÖCADELESİ
Kırmızı palmiye böceğiyle mücadele yalnızca feromonla olmaktadır.Tripheron 'FHYFER 220 Feromonu' özel olarak hazırlanmış tuzaklara konularak başarılı bir mücxadele yapılmaktadır.
toplam: 2 | gösteriliyor: 1 - 2

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır