İçecek sektöründe ‘premium’ ürünlere ilgi artıyor

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri İpek İşbitiren, daha doğal ya da besleyici tada sahip olma iddiasında olan premium ürünlere ilginin son dönemde arttığını
...

Et fiyatlarıyla ilgili önemli açıklama

Kırmızı et sektörü temsilcileri ve uzmanlar, Türkiye'deki et fiyatlarının yüksekliğinde temel nedenlerin yem, nakliye, enerji ve toprak maliyetlerindeki artışlarla verimlilik olduğunu belirtti. Tüm Süt, Et ve
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | KİTAPLAR | Şifalı Bitkiler | TIBBİ AROMATİK VE KEYİF BİTKİLERİ BİLİM VE TEKNOLOJİSİ

TIBBİ AROMATİK VE KEYİF BİTKİLERİ BİLİM VE TEKNOLOJİSİ

Bu konu tarihinde yayınlandı  4968 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

TIBBİ AROMATİK  VE KEYİF BİTKİLERİ BİLİM VE TEKNOLOJİSİ

Doç.Dr.Hasan BAYDAR

ISBN No : 975-7929-79-4
Sayfa     : 207
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü Kitap Satış Bürosu
Merkez Kampus 32260 ISPARTA
Tel : 0(246) 237 04 28

Bir zamanlar koca karı ilacı olarak uygulanmış olan, ancak zamanla unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş olan bitkisel droglarla tedavi yöntemleri günümüzde yeniden popüler olmaya başlamıştır. Sentetik ilaçların hastalıklara karşı zamanla etkisiz kalması, her derde deva olmaması ve belki de en önemlisi pek çok yan ve toksik etkilerinin bulunması doğal olan bitkisel orijinli ilaçlara yönelişi hızlandırmıştır. Artık, ecza dolaplarımızın protokolünü Echinacea, Ginseng, Ginko, Kantaron ve Aloe vera gibi bitkisel droglar süslemektedir.

WHO tarafından yayınlanan raporlarda 90'dan fazla ülkenin farmakopelerinde 20.000'den fazla tıbbi bitkinin tedavi amacıyla kullanıldığı bildirilmektedir. Dünyada özellikle tamamlayıcı tıp kapsamında hastalıkların tedavisi amacıyla tıbbi bitkilere olan ilgi giderek artmaktadır. Örneğin, geleneksel Çin tıbbı yeniden keşfedilmeye başlanmış, son yıllarda özellikle fitoterapi ve aromaterapiye karşı yoğun ilgi ve merak uyanmıştır. Aromaterapi dışında, parfüm ve kozmetik endüstrisinin de temel hammaddesi olan esans yağları, güzel ve hoş kokuları ile özel hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Diyet beslenmenin gün ve gün önem kazandığı dünyamızda, tuz ve yağ yerine artık baharatlar, siyah çay, kahve, kola ve gazlı içecekler yerine artık kuşburnu, adaçayı, ıhlamur, papatya, nane, kekik gibi aromatik herbal çaylar tercih edilir olmuştur.

'Tıbbi, Aromatik ve Keyf Bitkileri Bilimi ve Teknolojisi' kitabı geniş bir okuyucu kitlesine hitap edecek şekilde hazırlanmıştır. Okuyucuların sıkılmadan ve yorulmadan bilgi edinmeleri için, oldukça sade ve akıcı bir yazım dili kullanılmış, pek çok çizelge, şekil ve resimle konular açıklanmıştır. Kitapta; tıbbi bitkilerin tarihi, halk hekimliği ve aktarlık, alkaloitler, uçucu yağlar, glikozitler, boyar maddeler, keyf verici ve uyuşturucu maddeler, baharatlar, droglarda toplama, kurutma ve sterilizasyon yöntemleri, geleneksel drog hazırlama şekilleri, parfümeri, kozmetoloji ve aromaterapi, damıtma, ekstraksiyon ve sıkma teknikleri, tıbbi, aromatik ve keyf bitkilerinin kültürü konularında bilgi verilmiştir. 

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır