Irak yumurtanın vergisini artırdı, ihracatçı tedirgin

Sedat ALP Son iki yıldır ihracatında gerileme yaşanan yumurtada 2017’nin ilk üç ayında ortaya çıkan rakamlar üreticinin yüzünü güldürdü. 2016’nın ilk 3 ayında 64 milyon dolar
...

Buğday ithalatında ‘geçici’ Ukrayna perdesi açılıyor

Türkiye’nin Rusya’dan buğday başta olmak üzere ithal ettiği toplam 6 ürüne uyguladığı yüzde 130’luk gümrük vergisi, Türk ithalatçıları geçici çözümlere yöneltti. İthalatçılar, Rusya’nın boşluğunu geçici
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | SERACILIK | Örtü Altı Bağcılık Kazandırıyor

Örtü Altı Bağcılık Kazandırıyor

Bu konu tarihinde yayınlandı  4875 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Bir çok sebze ve meyvede olumlu sonuçları alınan örtü altı yetiştiriciliğinin, bağcılıkta da ideal bir yöntem olduğu, bu yöntemle açıkta yetiştirilenden daha erken ve kaliteli ürün alındığı bildirildi. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Semih Tangolar başkanlığında gerçekleştirilen proje kapsamında, örtü altında yapılan üzüm yetiştiriciliğinden olumlu sonuçlar alındı. Bu da üreticilere birim alandan daha fazla gelir sağlamanın kapılarını araladı.

 Prof.Dr. Tangolar, son yıllarda özellikle yurtdışında asmaları örtü altında yetiştirme çabalarının yaygınlaştığını, Türkiye bağcılığında ise bu çalışmaları oldukça yeni olduğunu söyledi. Bugüne kadar yapılan çalışmaların, Akdeniz bölgesinin son derece uygun koşullarının, asmaların ısıtma olmaksızın yalnızca plastik örtülerle kapatılması yoluyla örtü altında üzüm yetiştiriciliği için ideal imkanlara sahip olduğunu ortaya çıkardığını belirterek, şunları söyledi:

Türkiye tarım bölgeleri arasında bağ alanı ve üzüm üretimi bakımından ikinci sırada olan Akdeniz bölgesinin ova kısmında, erken olgunlaşan üzüm çeşitlerinin yetiştiriciliği önem kazanmıştır." Erkencilikte En Geçerli Yöntem Prof.Dr. Tangolar, bağcılıkta daha erken üzüm olgunlaşmasının sağlanması için bilezik alma gibi bazı uygulamalar ile bitki büyümesini düzenleyici maddelerden, bazı kimyasallardan ve ıslah edilmiş yeni çeşitlerden yararlanıldığını vurgulayarak, "Ancak, erkencilikte en etkin yöntem örtü altında yetiştiriciliktir" dedi.

 Bu yönteme üreticiler tarafından gittikçe artan bir ilgi duyulduğunu ve uygulamaya geçildiğini belirten Prof.Dr. Tangolar, "Örtü altı yetiştiriciliğinde açıktakinden farklı olarak sulama ihtiyacı ortaya çıkmıştır" şeklinde konuştu. Ç.Ü. Araştırma bahçesinde yaptıkları deneme üretiminde örtme işlemini Şubat ayında gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof.Dr. Tangolar, şunları kaydetti: "Asma, kurak koşullara adaptasyon yeteneği çok yüksek bitki olmasına karşın, normal bir büyüme ve olgunluk için toprakta belli bir miktar suya ihtiyaç vardır.

Bu nedenle örtmeyi izleyen dönemde, sera genişliğinin yağmur sularından yararlanmayı mümkün kılmadığı yerlerde asmaya yeterli suyun verilmesi kaliteli üzüm eldesi için mutlaka gereklidir." Prof.Dr. Tangolar, her ürünün mevsiminden önce yetişen ve kaliteli olanının üreticisine daha fazla gelir sağladığına dikkat çekerek, üzüm üreticilerinin de yapılan denemelerden olumlu sonuçlar alındığını görünce örtü altı yetiştiriciliğini benimsediklerini kaydetti.

kaynak bagcilik.org

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır