İçecek sektöründe ‘premium’ ürünlere ilgi artıyor

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri İpek İşbitiren, daha doğal ya da besleyici tada sahip olma iddiasında olan premium ürünlere ilginin son dönemde arttığını
...

Et fiyatlarıyla ilgili önemli açıklama

Kırmızı et sektörü temsilcileri ve uzmanlar, Türkiye'deki et fiyatlarının yüksekliğinde temel nedenlerin yem, nakliye, enerji ve toprak maliyetlerindeki artışlarla verimlilik olduğunu belirtti. Tüm Süt, Et ve
...
Anasayfa | KÜTÜPHANE | ÜYELERİMİZDEN | Yağlı tohum üretimi nasıl artar?

Yağlı tohum üretimi nasıl artar?

Bu konu tarihinde yayınlandı  3134 defa okundu 
Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

TARIM DÜNYASINDAN/ALİ EKBER YILDIRIM-Türkiye, yağlı tohumlarda yüzde 70 gibi büyük bir oranla dışa bağımlı. Geçen yıl 2.2 milyon ton yağlı tohum ve 806 bin ton hamyağ ithal edildi. Bu ithalat için ödenen döviz  ise, 1.7 milyar dolar. Buna rağmen bitkisel yağ sanayicisinin sorununa çözüm bulunamıyor. Sanayici hamyağ bulamıyor. Yakında fabrikalarda üretim durursa ve yağ fiyatları daha da artarsa kimse şaşırmasın.


Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, internet sayfasında, “Yağ sektörünün en önemli sorunu sizce nedir”  diye sordu. Ankete yaklaşık 500 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 45’i “en önemli sorunun”  hammadde olduğunu bildirdi. Yüzde 21’i tağşiş(karışım yağ) ve denetim, yüzde 14’ü ise dış ticaret sorunu olduğunu söyledi.
Ne kadar acı bir tablo?
Yılda 1.7 milyar dolar döviz ödeniyor, 3 milyon tonu aşkın hammadde ithal ediliyor. Fakat sanayicinin sorunu çözülemiyor.
Bu şartlarda çözülmesi de mümkün değil.
Yağlı tohumlarda yaşanan hammadde sorunu ithalatla değil, üretimle çözülebilir. Üretim artışı ise ancak bu ürünlerin desteklenmesi ile olur.
Yağlı tohumlarda uygulanan destekleme primi üretim artışı için belirleyici bir unsurdur. Destekleme priminin yüksek olduğu yıllarda üretimin arttığı ve hammadde sorununun çok daha az yaşandığı biliniyor. Fakat bunu bilmeyenler, görmeyenler var.
Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu, 2007 ürünü yağlı tohum destekleme primlerini artırmamaya karar verdi.
Geçmiş yıllarda en azından enflasyon oranında artış yapılırdı. Bu kez girdi fiyatları, dünya fiyatları, üretimdeki gerileme ve daha bir çok etken dikkate alınmadı. Enflasyon artışı da dikkate alınmadı. 2006 ürünü için uygulanan destekleme priminin aynen uygulanması benimsendi. Dane mısır destekleme primi 6,7 yeni kuruştan 2 yeni kuruşa düşürüldü. Sanki, mısırda üretim fazlası var. Üretimin artmaması için destekleme primi düşürülüyor.
 Yağlı tohumlarda ithalatın tavan yaptığı 2007’de destekleme primini enflasyon oranında bile artırmamak ithalatı desteklemektir. Öyle anlaşılıyor ki, hükümet ithalatın artmasından çok memnun. Üretimin artmasını istemiyor.
Defalarca yazdık, yeri gelmişken bir kez daha hatırlatalım. Mart ayı sonuna yaklaşılırken belirlenen destekleme primi 2008 yılı ürünleri için değil. 2007 ürününün destekleme primi daha yeni belirleniyor. Başbakan Erdoğan, destekleme primlerinin ürün ekiminden önce açıklanacağına söz vermişti. Bu söz uçtu gitti. Primler üretimden  bir yıl sonra açıklanıyor. Ne zaman ödeneceği ise belli değil.
Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun aldığı karara göre 2007 ürünü  destekleme primlerinin çiftçiye ulaşması Haziran’dan önce mümkün değil. Çünkü, kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir ve soya fasulyesi üreten çiftçiler 15 Nisan 2008’e kadar, dane mısır üretenler ise  30 Nisan 2008’e kadar başvuruda bulunacaklar. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra prim ödemeleri yapılacak. Bu da Haziran’ı bulur. Bu anlayışla yağlı tohum üretimi artabilir mi?
                             ****
Esin Özgener yaşamını yitirdi
Tütün sektörünün duayeni, İzmir’in simge isimlerinden Esin Özgener yaşama veda etti. Geçen Cuma sevenleri tarafından uğurlanan Esin Özgeneri saygı ile anar, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

TARIM DÜNYASINDAN/ALİ EKBER YILDIRIM
aey@dunya.com

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Kalın
  • Italik
  • Altı çizili
  • Alıntı

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha
  • Arkadaşına gönder Arkadaşına gönder
  • Sayfayı yazdır Sayfayı yazdır